top of page

הילד הפנימי במרחב החברתי

נשכחת מצאתי נערה

אשר בשממה נשארה

במים ירוקים

בימים רחוקים

בנבכי העבר

שם איש אינו גר

במקום בו הזמן

מלכת עצר,

החיים כבר מזמן

חלפו עברו מכאן.

עדינה,   מאוד   חולמנית,

בלעדיה קיוויתי להיות הישגית.

והיא, סבלנית ועדינה,

במים יושבת ממתינה.

ברוחה, שומרת עבורי

חלקי נשמה מעברי,

רכות, פגיעות

ומלא חופניים חולמנות.

יחד המשכנו לאורך הקיר

בדרך לקצה ומעבר לזה,

בדרך,   לצד   השני.

לפצע החברתי שלנו, כמו לשאר הפצעים, שורשים עמוקים. ההתמקדות מאוד אופטימיות, היא מתייחסת לפצעים שלנו כאל תהליכי התפתחות שנעצרו, וכמו קפואים בזמן, הם עדיין חיים בנו, ממתינים בסבלנות שנגיע אליהם ונשהה עימם וכך בתנאים המתאימים, אותו תהליך שנעצר ("מעצור") יקבל את תשומת הלב לה היה זקוק שם ואז, ויוכל לנוע הלאה לכדי השלמה ואותה אנרגיה עצורה תוכל להשתחרר ולחזור להיות חלק מאנרגית החיים שלנו.

 "מה שאנו מבטלים ואיננו מרגישים נשאר אותו הדבר. כאשר אנו מרגישים, הוא משתנה. מרבית האנשים אינם יודעים זאת. הם חושבים שעל ידי כך שלא ירשו לתחושות שליליות לעלות בהם הם יהיו אנשים טובים יותר. היפוכו של דבר... זה גורם לכך שאותם רגשות יישארו במצב סטטי, שנה אחרי שנה. כמה דקות של תחושת הדברים בגופכם מאפשרת להם להשתנות. אם יש בכם משהו רע, או חולה או לא יציב, הניחו לו להיות כזה בתוככם ונשמו. זוהי הדרך היחידה שבה הוא יוכל להתפתח ולהשתנות על פי צרכיו." יוג'ין ג'נדלין - מתוך ספרו "התמקדות" 1978

עיבוד תחושת היגון לגבי הצרכים ההתפתחותיים בתקופת הילדות, שהוזנחו ולא נענו, היא הדרך היעילה ביותר לרפא את פצעינו הרגשיים. כאשר הצרכים התלותיים הנורמאליים של הילדות אינם מסופקים, אנו גדלים למבוגרים שבתוכם שוכן ילד פצוע. אם צרכים אלה היו מסוקים לא היינו הופכים ל"ילדים-מבוגרים".

ברגע שאנו מצליחים ליצור קשר עם הילד הפגוע שבתוכנו, ועולה בידנו לטפל בו, מתחילה לצוץ היצירתיות האדירה, שהייתה טמונה בילד הטבעי והנפלא שבכל אחד מאיתנו. כשמצליחים לשלב את הילד הפנימי עם הבוגר שבתוכנו, הופך הילד למקור של צמיחה והתחדשות. הילד הפנימי הוא הפוטנציאל הפנימי שאיתו אנו נולדים להיות יצורים חוקרים, משתאים ויצירתיים.

לעומת הילד הטבעי ישנו הילד המסתגל, או הילד הפגוע, שמצא דרכים להסתגל ללחצים ולמתחים של חיי המשפחה בשלבים המוקדמים של חייו. כאשר נחסמת התפתחות הילד, כאשר הוא מדחיק רגשות, במיוחד רגשות כעס וכאב, גדל אדם שבתוכו שוכן ילד קטן כועס ופגוע שמחבל בהתנהגותו של המבוגר.

התנהגויות ילדותיות משקפות את עצירת ההתפתחות בשלבי הילדות שונים. הילד הפנימי הפגוע הוא שקבע את הגרעין הקשה של מערכת האמונות הפנימית. בעבודה זו נתן לתבוע מחדש את הזכות על הילד הפנימי שלנו בכל אחד משלבי התפתחותו. ואפשר לשנות את מערכת האמונות הבסיסית בצורה ישירה ומהירה. אם ברצוננו להשתנות, עלינו לשנות את החומרים מהם מורכב הניסיון הראשוני שלנו. מאחר שהיה זה הילד הפנימי שעיצב לראשונה את ההתנסויות שלנו, עלינו ליצור איתו קשר ישיר.

כשנחזור לחוות תקופות מהילדות, ה"אני" המבוגר יידע בדיוק היכן אנו ומה אנו עושים. הילד הפנימי יחווה את הדברים בדרך שחווינו כשהיינו ילדים. אולם הפעם ה"אני" המבוגר שבנו יהיה נוכח, כדי להגן ולתמוך בילד הפנימי בשעה שהוא משלים את החסר. כך שיוכל לגדול ולפרוח, ללמוד דרכי התנהגות בריאות, בעזרתן נוכל לבנות גבולות הגנה סביב הילד הפנימי, כאשר נבנה מערכות יחסים אינטימיים עם הזולת.

נוכל להפוך להורים המטפחים והמזינים שלא היו לנו בילדותנו, נלמד לטפח את עצמנו בעצמנו, ונוכל להפסיק לנסות לפצות על עברנו בדרישה לטיפוח מהאחרים. (מתוך "השיבה אל הילדות" מאת ג'ון בראדשו)

ג'נדלין – "האורגניזם מסוגל למלא את עצמו ולהשלים את מה שאמור היה לקרות בילדותו ובינקותו. הוא אפילו מסוגל לעשות זאת יחסית מהר. אנשים מניחים בטעות שדברים כאלו לא יכולים לקרות עוד משום שהאדם כבר בוגר. ברור שבאינטראקציה הנוכחית, לא מדובר בהנקה או טיפול ממשי בילד, אולם היא יכולה לספק, באופן ממשי ומוחלט, את המשכו המעשי של תהליך שנעצר בשנות הילדות. הגוף התייחס לצעדים הבאים מאז אותן שנים ויכול לבצע אותם, בתנאי שהאינטראקציה מאפשרת זאת".

הרגשות, התחושות והצרכים הילדיים מקבלים בתהליך מענה והכלה שלא היו בילדות ויכולים לנוע לצעד החיים האורגני הבא. בעבודה זו נוצרת הזדמנות לשחרר מהמערכת הגופנית-נפשית זיכרונות טראומטיים, החיים בחלקים שקפאו בזמן, ולתת מענה לצרכים בסיסים שלא נענו – כמו הקשבה, תיקוף, קבלה ועוד.  כל זה מייצר קשר אמפאתי של קשב, הבנה ולימוד ודרכו ונולדים ערוצים חדשים של חוויה ותקשורת ומביא לתחושה של התרחבות פנימית, בונה עצמי רחב יותר, מפתח יכולת הכלה וקבלה ומאפשר לאנרגיית החיים לנוע קדימה. בעבודה זו חלקים שפוצלו והוגלו יכולים לקבל מענה ו"לחזור הביתה" לעצמי. מה שיוצר טרנספורמציה ושינוי ומאפשר לנו להגדיל את רמות החופש בחיינו.החופש להיות נוכחים בחיינו .

bottom of page